Uruguay: Heads of State: 1933-2016

Presidente de la República
31 Mar 1933 - 19 Jun 1938 José Luis Gabriel Terra Leivas (x)
19 Jun 1938 - 1 Mar 1943 Alfredo Baldomir Ferrari
1 Mar 1943 - 1 Mar 1947 Juan José Julián de Amézaga Landaraso
1 Mar 1947 - 2 Aug 1947 Tomás Berreta Gandolfo
2 Aug 1947 - 1 Mar 1951 Luis Conrado Batlle Berres
1 Mar 1951 - 1 Mar 1952 Andrés Martínez Trueba
Presidente del Consejo Nacional de Gobierno
1 Mar 1952 - 1 Mar 1955 Andrés Martínez Trueba (x)
1 Mar 1955 - 1 Mar 1956 Luis Conrado Batlle Berres (x)
1 Mar 1956 - 1 Mar 1957 Alberto Fermín Zubiría Urtiague
1 Mar 1957 - 1 Mar 1958 Arturo Lezama Bagez
1 Mar 1958 - 1 Mar 1959 Carlos Lorenzo Fischer Brusoni
1 Mar 1959 - 1 Mar 1960 Martín Recaredo Echegoyen Machicote
1 Mar 1960 - 1 Mar 1961 Benito Nardone Cetrulo
1 Mar 1961 - 1 Mar 1962 Eduardo Víctor Haedo
1 Mar 1962 - 1 Mar 1963 Faustino Harrison Usoz
1 Mar 1963 - 1 Mar 1964 Daniel Fernández Crespo
1 Mar 1964 - 7 Feb 1965 Luis Giannattasio Finocchietti
7 Feb 1965 - 1 Mar 1966 Jorge Washington Beltrán Mullin
1 Mar 1966 - 1 Mar 1967 Alberto Heber Usher
Presidente de la República
1 Mar 1967 - 6 Dec 1967 Óscar Diego Gestido Pose
6 Dec 1967 - 1 Mar 1972 Jorge Alejandro Pacheco Areco
1 Mar 1972 - 12 Jun 1976 Juan María Bordaberry Arocena
12 Jun 1976 - 1 Sep 1976 Pedro Alberto Demicheli Lizaso
1 Sep 1976 - 1 Sep 1981 Aparicio Méndez Manfredini
1 Sep 1981 - 12 Feb 1985 Gregorio Conrado Álvarez Armelino
12 Feb 1985 - 1 Mar 1985 Rafael José Addiego Bruno
1 Mar 1985 - 1 Mar 1990 Julio María Sanguinetti Coirolo
1 Mar 1990 - 1 Mar 1995 Luis Alberto Ramón Lacalle de Herrera
1 Mar 1995 - 1 Mar 2000 Julio María Sanguinetti Coirolo (x)
1 Mar 2000 - 1 Mar 2005 Jorge Luis Batlle Ibáñez
1 Mar 2005 - 1 Mar 2010 Tabaré Ramón Vázquez Rosas
1 Mar 2010 - 1 Mar 2015 José Alberto Mujica Cordano
1 Mar 2015 - Tabaré Ramón Vázquez Rosas (x)
Last updated on: 21 Apr 2015 14:10:43