The Sudan: Council of State: 1986-1989

Majlis Raʼs al-Dawla ( مجلس رأس الدولة) | Council of State
members:
6 May 1986 - 30 Jun 1989 Aḥmad ‘Alī al-Mīrghanī (أحمد علي الميرغنى)
6 May 1986 - 22 Jun 1987 Muḥammad al-Ḥasan ‘Abd Allāh Yāsīn (محمد الحسن عبد الله يس)
6 May 1986 - 30 Jun 1989 Idrīs ‘Abd Allāh al-Banna (إدريس عبد الله البنا)
6 May 1986 - 30 Jun 1989 ‘Alī Ḥasan Tāj al-Dīn (علي حسن تاج الدين)
6 May 1986 - 30 Jun 1989 Pacifico Lado Lolik (باسفيكو لادو لوليك)
8 Aug 1987 - 30 Jun 1989 Mīrghanī al-Nāṣrī (ميرغنى النصري)
president:
6 May 1986 - 30 Jun 1989 Aḥmad ‘Alī al-Mīrghanī (أحمد علي الميرغنى)
Last updated on: 13 Apr 2019 15:03:40