Spain: Heads of Government: 1931-1939

Presidente del Consejo de Ministros
16 Dec 1931 - 12 Sep 1933 Manuel Azaña
12 Sep 1933 - 8 Oct 1933 Alejandro Lerroux y García
8 Oct 1933 - 16 Dec 1933 Diego Martínez Barrio
16 Dec 1933 - 28 Apr 1934 Alejandro Lerroux y García (x)
28 Apr 1934 - 4 Oct 1934 Ricardo Samper e Ibáñez
4 Oct 1934 - 25 Sep 1935 Alejandro Lerroux y García (x)
25 Sep 1935 - 14 Dec 1935 Joaquín Chapaprieta y Torregrosa
14 Dec 1935 - 19 Feb 1936 Manuel Portela Valladares Dios y Rial
19 Feb 1936 - 10 May 1936 Manuel Azaña (x)
10 May 1936 - 13 May 1936 Augusto Barcia Trelles
13 May 1936 - 19 Jul 1936 Santiago Casares Quiroga de la Paz y Moredo
19 Jul 1936 - 19 Jul 1936 Diego Martínez Barrio (x)
19 Jul 1936 - 4 Sep 1936 José Giral Pereira
4 Sep 1936 - 17 May 1937 Francisco Largo Caballero
17 May 1937 - 6 Mar 1939 Juan Negrín López
Last updated on: 26 Jun 2009 04:12:28