Moldova: Heads of State: 1990-2016

Președinte al Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste Moldova
5 Jun 1990 - 3 Sep 1990 Mircea Ion Snegur
Președinte al Republicii Sovietice Socialiste Moldova
3 Sep 1990 - 23 May 1991 Mircea Ion Snegur (x)
Președinte al Republicii Moldova
23 May 1991 - 15 Jan 1997 Mircea Ion Snegur (x)
15 Jan 1997 - 7 Apr 2001 Petru Chiril Lucinschi
7 Apr 2001 - 11 Sep 2009 Vladimir Nicolae Voronin
Președinte interimar al Republicii Moldova
11 Sep 2009 - 28 Dec 2010 Mihai Toader Ghimpu
28 Dec 2010 - 30 Dec 2010 Vladimir Vasile Filat
30 Dec 2010 - 23 Mar 2012 Marian Ilie Lupu
Președinte al Republicii Moldova
23 Mar 2012 - Nicolae Vasile Timofti
Last updated on: 27 Apr 2015 13:55:28