Afghanistan: Heads of State: 1929-1973

Ruling clan: Muḥammadzay (Bārakzay tribe).
The names of each ruler appear as follows: a) official name as normally found on the calligraphic seal or signature known as tughra, b) official honorific title(s) in italics.
Pādshāh-i Afghānistān = De Afghānistān Pāchā | King of Afghanistan
17 Oct 1929 - 8 Nov 1933 Muḥammad Nādir Shāh Ghāzī (posthumous: Shāh-i Shahīd)
8 Nov 1933 - 17 Jul 1973 Muḥammad Ẓāhir Shāh Payraw-i Dīn-i Matīn-i Islām, Banda-i Khudā, al-Mutawakkil ‘alā-Allāh
Last updated on: 20 Oct 2018 04:47:37